هنگام ارزیابی تکنولوژی مورداستفاده برای سایتتان ، معیارهایی را باید درنظر گرفت. یکی از بزرگترین تصمیم هایی که ممکن است با آن مواجه شوید این است که از تکنولوژی تجاری استفاده کنید یا تکنولوژی منبع باز.

تکنولوژی (LAMP) براساس تکنولوژی های منبع باز بدون هزینه های صدور مجوز پایه ریزی شده است : سیستم عامل لینوکس (L) ، وب سرور آپاچی (A) ، پایگاه داده ی MySQL (M) ، و زبان برنامه نویسی PHP (P). انتخاب دوم نرم افزار تبلیغاتی (مایکروسافت یا WISA) میباشد ، که باید چندین مجوز نرم افزارهای اضافی را بخرید : سیستم عامل مایکروسافت ویندوز ، وب سرور IIS ، پایگاه داده سرور مایکروسافت SQL و زبان برنامه نویسی ASP .NET.

commercial-and-open-source

قبل از اینکه ما این دو مورد را بیشتر مقایسه کنیم ، مهمه که تفاوت های اساسی میان نرم افزار منبع باز و تجاری را بدانیم. سیستم های تجاری توسط شرکت های سودآور ساخته و حمایت میشوند ( برای مثال مایکروسافت) که بطور نمونه در ازای استفاده از نرم افزارشان مجوزهایی میفروشند و معمولا با بیشترکردن سود خود به پیش میروند. سیستم های منبع باز توسط اجتماعی اختصاصی از توسعه دهندگان نظارت می شوند که آنان برای بهبود مداوم محصول موجب اصلاحاتی میشوند و همچنین براساس نیازهای اجتماع برای تحول نرم افزار تصمیم میگیرند.
 

 


هزینه مالکیت

هزینه مالکیت یکی از مهمترین معیارها برای انتخاب نرم افزار منبع باز یا تجاری میباشد. نرم افزار منبع باز عموما رایگان می باشد یا انتخاب های صدورمجوز آن قیمت پایینی دارند. از طرفی دیگر ، نرم افزار تجاری نیازمند خرید مجوز میباشد. پیش پرداخت هزینه ی مجوز سیستم های مدیریت محتوای تجاری از چند هزار تا ده ها و حتی صدها هزاردلار متغیر است. بیشتر سیستم های مدیریت محتوای سطح شرکتی حق عضویت های قابل ملاحظه ای ( معمولا 20درصد سرمایه گذاری اولیه یا بیشتر) برای حمایت و بروزرسانی ها می خواهند. با توجه به این ، با استفاده از راه حلی منبع باز به جای مبالغ صدورمجوز برای راه حلی تجاری میتوانید برای سازمانتان در هزینه ها صرفه جویی کنید.

مبالغ صدور مجوز ، هزینه های یادگیری و ضمانت نامه های مایکرو سافت نیز به تفاوت در پرداخت ، میان توسعه دهندگان PHP و نسخه های .NET شان مربوط میشود. با توجه به تجربه بنده ، توسعه دهندگانی که در تکنولوژی های مایکروسافت تخصص دارند بطور نمونه 10 الی 30 درصد بیشتر از توسعه دهندگان PHP هزینه میبرند.

شرکت های توسعه و میزبانی وب بسیاری وجود دارند که هزینه های صدور مجوز را به صورت پیش پرداخت حق مشاوره یا هزینه های میزبانی ماهانه ، بگیرند. اما صرف نظر از ساختار پرداخت ، باید انتظار پرداخت قابل ملاحظه ای برای توسعه ، میزبانی و نگهداری وبسایت با استفاده از تکنولوژی های مایکروسافت یا سیستم های مدیریت محتوای تجاری در مقابل گزینه ی منبع باز را داشته باشید.

نمونه ای برای تکنولوژی های تجاری

اگر پلتفرم اصلی ( برای مثال تکنولوژی های دارای ساختار مایکروسافت ) با نرم افزار دیگری که سازمانتان هم اکنون استفاده میکند به خوبی همخوانی داشته باشد ، توده ی وب مایکروسافت و سیستم مدیریت محتوای تجاری میتوانند گزینه ی خوبی برای سازمانتان باشند. برای مثال ، اگر راه حل های دیگری که توسط سازمانتان مورد استفاده قرار میگیرد دارای ساختار مایکروسافت باشد ، میتواند ایده ی خوبی باشد که با سیستم مدیریت محتوایی بماند که بوسیله مایکروسافت با دیگر راه حل ها به خوبی تلفیق میشود.

نرم افزار تجاری یا اختصاصی نیز با پشتیبانی بهتر سنجیده میشود و بطور نمونه مجموعه ی قدرتمندی از قابلیت های کاملا خارج از ساختار پیشنهاد میدهد. اگر نیازهای سازمانتان به خوبی برنامه ریزی شده و دارای سند باشد ، فناوری اطلاعاتتان محصولات مایکروسافت و نرم افزارهای بطور تجاری حمایت شده و همچنین بودجه ی پیش پرداخت برای صدور مجوز مسئله ی قابل ملاحظه ای نیست ، پس توده ی وب مایکروسافت و سیستم مدیریت محتوای تجاری میتواند گزینه ی خوبی برایتان باشد.

نمونه ای برای تکنولوژی های منبع باز

اگر سازمانتان تکنولوژی یا راهنمای کسب و کار خاصی را فعلا ندارد اما نیاز به وبسایتی با امکانات سفارشی سازی تقریبا نامحدود دارد ، راه حلی سفارشی بر اساس LAMP میتواند انتخاب خوبی باشد. این راه حل دامنه ی عملی فراهم میکند تا برای سازگارکردن با نیازهای متغیر شرکت ، وبسایت را تغییر دهید. دیگر منفعت روش منبع باز این است که شما محدودیت های زیادی برای گسترش و سفارشی سازی وبسایت در آینده ندارید و میتوانید وبسایت تان را همانطور که میخواهید به توسعه دادنش ادامه دهید. همچنین شما با استفاده از روش منبع باز به توسعه دهنده ی وب تنها محدود نمیشوید که به شما امکان توسعه ی بیشتر و انتخاب همکار وب میدهد.

چون راه حل های منبع باز به وسیله ی اجتماعی از داوطلبان پشتیبانی میشود ، با این انتخاب هزینه ی اولیه تان ممکن است کمتر باشد اما به احتمال زیاد در طی زمان برای منابع فنی به منظور نگهداری آن نیاز به بودجه دارید. اما با بودجه ای محدود اداره منابع مالی تان برای بهترین وبسایت ممکن بهتر میشود ، با وجود آنکه مخالف مالکیت مجوز ها و پرداخت اجباری هزینه های بروزرسانی ها  میباشد.

ثبت شده در تاریخ :

  برچسب ها

  مطالب مرتبط

  دیدگاه خود را ثبت کنید

در حال حاضر بخش دیدگاه ها غیرفعال شده است